Info dla modelek

Codziennie otrzymuję kilkanaście maili z zapytaniem o możliwość współpracy. Dotyczą one zarówno sesji komercyjnych jak i niekomercyjnych. Dlatego postanowiłem wyjaśnić do koca kwestię zasad współpracy ze mną. 

 

I Współpraca komercyjna

Komercyjnie współpracuję zarówno z zawodowymi modelkami jak i z amatorkami które stają pierwszy raz przed aparatem lub takimi które mają za sobą kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt sesji amatorskich. 

Zawodowa modelka to taka która posiada branżowe CV. Zapisane w nim są kampanie reklamowe oraz wizerunkowe sesje zdjęciowe konkretnych produktów i marek w których brała udział. Współpracę zaczynam od razu – po obejrzeniu takiego CV. Przedstawiam szczegóły dotyczące umów, wynagrodzenia i wszelkich okoliczności sesji. 

W przypadku osób bez doświadczenia komercyjnego mających za sobą jedynie amatorskie sesje (na portalu lub do portfolio znajomych) współpraca rozpoczyna się po sesji przygotowawczej na której wyjaśniam zasady i specyfikę pozowania komercyjnego (jak się ustawić, jak pracować nad własną mimiką, jak reklamować konkretne przedmioty). Sesja taka daje pewność dalszej współpracy zapisaną w umowie i odbywa się wyłącznie za zwrotem kosztów związanych z jej przygotowaniem i przeprowadzeniem. 

UWAGA: Bardzo dokładnie selekcjonuję takie osoby. 

 

II Współpraca niekomercyjna

W moim języku nie istnieje takie pojęcie. Każda sesja wiąże się z kosztami. Koszty powinny zostać rozliczone i powinien zostać odprowadzony podatek do urzędu skarbowego. Nikomu nie proponuję współpracy darmowej i sam za darmo nie pracuję. Nie interesuje mnie wzbogacanie portfolio. Tworzyłem je przez wiele lat po to żeby być tu gdzie jestem. 

Poziom jakościowy zdjęć na portalach jest coraz gorszy i miejmy nadzieję, że lada moment dotrze do niektórych, że nie ma czegoś takiego jak darmowa fotografia. 

TFP w moim przypadku dotyczy zawodowych modelek. Te jednak na szczęście nie są zainteresowane takimi projektami.

 

 

 

 

COPYRIGHT BY ASMAGUS 2018